Soja to jedna z najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie. Produkty sojowe znane są od wielu lat, a jej zastosowania – niezwykle różnorodne. O ile jednak do niedawna zastosowania te ograniczały się praktycznie do produkcji artykułów spożywczych, o tyle w ostatnim czasie można spotkać soję również w innych rolach. Jednym z najnowszych artykułów, wykonanych z użyciem tej rośliny są świece sojowe.
Świece sojowe – czym są?
Świeca sojowa to źródło światła, w którym tradycyjną parafinę zastąpiono woskiem sojowym. Warto zaznaczyć, że parafina jest produktem uzyskiwanym w procesie rafinacji ropy naftowej – używanie tradycyjnych świec jest więc powiązane z wydobyciem tego surowca i wszelkimi, powiązanymi z tym efektami.
Świece sojowe – zalety
Podstawową zaletą świec sojowych jest ich ekologiczność. Wosk sojowy pochodzi z upraw – jest więc surowcem w stu procentach odnawialnym i biodegradowalnym. Jego pozyskiwanie nie wiąże się z groźbą skażenia środowiska naturalnego substancjami ropopochodnymi.
Świece sojowe spalają się znacznie czyściej i emitują znacząco mniejsze ilości substancji szkodliwych. Jest to o tyle istotne, że świec używamy najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach – efekty spalania mogą więc na nas oddziaływać w znacznym stopniu.
Świece sojowe spalają się przez znacznie dłuższy czas niż świece parafinowe – w związku z tym są bardziej ekonomiczne, nawet jeżeli ich cena jest wyższa. Jednocześnie wosk sojowy jest w trakcie spalania osiąga mniejszą od parafiny temperaturę. Używanie świec sojowych jest więc bardziej bezpieczne, zarówno dla użytkowników, jak i ich mebli – na których to świece zazwyczaj stoją. Wosk sojowy powoduje mniejsze ryzyko uszkodzenia ich powierzchni i jest łatwiejszy do potencjalnego usunięcia niż parafina.
Świece sojowe – użytkowanie
Aby świece sojowe służyły nam jak najdłużej – warto zaznajomić się z podstawowymi zasadami ich użytkowania. Przede wszystkim ważny jest czas palenia świecy, Zakłada się, że minimalny powinien wynosić około godziny, maksymalny natomiast – około 3 do 4 godzin. Jeżeli nie będziemy trzymać się tych założeń może nas spotkać przykra niespodzianka: w świecy pojawią się specyficzne tunele, może nawet dojść do jej pęknięcia. Równie ważne jest pamiętanie o systematycznym przycinaniu knota świecy sojowej. Optymalna jest sytuacja, gdy wystaje on ponad wosk na nie więcej niż 1 centymetr; jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, by nie był zbyt krótki – minimalna jego wysokość to 0,5 centymetra.
Prawidłowo użytkowana świeca sojowa da nam dużo radości i pozwoli przyczynić się do ograniczenia zanieczyszczeń środowiska.