Szumy uszne – co oznaczają?

Zdrowie

Szumy uszne to przykra dolegliwość, powodująca stany ogólnego rozdrażnienia. Dźwięk słyszany przez osobę dotkniętą tą dolegliwością nie ma żadnego zewnętrznego źródła, w związku z czym nie da się go w żaden sposób wyłączyć. Przyczyny szumów usznych mogą być bardzo zróżnicowane.

Jeśli cierpisz na szumy uszne, koniecznie zdiagnozuj ich przyczynę. W pierwszej kolejności należy wykluczyć lub potwierdzić problemy związane z narządem słuchu, jak głęboki niedosłuch, stan zapalny ucha środkowego lub wewnętrznego, uszkodzenie mechaniczne czy też przeciążenie dźwiękiem. W przypadku wykluczenia tych dolegliwości należy wykonać dalsze badania.

Szumy uszne – możliwe przyczyny

W większości przypadków szumy uszne powstają w wyniku nieprawidłowości w obrębie narządu słuchu, ale mogą mieć też inne przyczyny. Należą do nich:

– nadciśnienie tętnicze;

– miażdżyca;

– nadczynność tarczycy;

– niska krzepliwość krwi;

– narażenie na nadmierny hałas;

– przyjmowanie leków ototoksycznych;

– silny stres lub zmęczenie.

W każdym przypadku szumy uszne są wskazaniem do wykonania ogólnych badań krwi, sprawdzenia poziomu hormonów, krzepliwości krwi, ciśnienia tętniczego oraz wizyty w poradni audiologicznej.

Szumy uszne – leczenie

Leczenie szumów usznych polega na znalezieniu ich przyczyny i jej wyeliminowaniu na drodze właściwego zabiegu chirurgicznego, odpowiednio dobranej farmakoterapii lub aparatu słuchowego, jeśli szumy są związane z niedosłuchem. Jeżeli szumów usznych nie da się całkowicie wyeliminować lub znaleźć ich przyczyny, stosuje się terapię TRT, która trwa kilka miesięcy, a jej głównym celem jest przyzwyczajenie mózgu do ignorowania nieprzyjemnych sygnałów, dzięki czemu stają się one niesłyszalne dla pacjenta. Duża rolę w wyciszeniu szumów usznych odgrywają techniki relaksacyjne, które można stosować jako dodatek do głównej terapii.

Szumy uszne – eliminowanie dolegliwości

Szumy uszne są bardzo uciążliwe, w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do wewnętrznego rozbicia, rozdrażnienia czy nawet lęków. Jeśli przyczyn szumów usznych nie da się wyleczyć w krótkim czasie za pomocą odpowiedniego leczenia, należy zastosować techniki relaksacyjne, które złagodzą oddziaływanie tych negatywnych sygnałów na organizm. Podstawą jest wyeliminowanie z życia stresu. Spędzaj dużo czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyjaciół, nie skupiaj się na szumach, staraj się je ignorować. Jeśli z ich powodu nie możesz zasnąć, włącz relaksacyjną muzykę, oddychaj głęboko i skupiaj się właśnie na oddechu, a nie na tym, co zakłóca Twój spokój. Pozytywne efekty może przynieść również psychoterapia, zwłaszcza jeśli poprowadzi ją terapeuta doświadczony w leczeniu tego typu problemów. Pomóc mogą także medytacja oraz sposoby wykorzystywane przez medycynę niekonwencjonalną.

Szumy uszne to dolegliwość, której nie należy ignorować. Jej podłoże może stanowić poważne schorzenie układowe bądź uszkodzenia w obrębie ucha. W każdym wypadku należy znaleźć przyczynę i skutecznie ją leczyć lub rehabilitować.

Leave a Reply