Trudna sztuka doboru perfum

Zakupy

Zakup idealnych perfum, które odpowiadają naszym gustom wcale nie jest tak prosty, jakby to mogło się wydawać. W sklepach dostępnych jest mnóstwo kolorowych i oryginalnie wyglądających flakoników i buteleczek.

Należy jednak pamiętać, że czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze powinien być zapach. A te rozmaite połączenie nabierają zupełnie innego aromatu na każdej skórze. Nie bez znaczenia jest także temperatura ciała, a nawet pora roku, indywidualny charakter czy choćby samopoczucie w danej chwili. To wszystko wpływa na wybór konkretnych perfum lub rodzaju zapachu, w jakim czujemy się najlepiej i do którego najbardziej lubimy wracać.

Popularne nuty zapachowe w perfumach

Każde perfumy pachną nieco inaczej, nie sposób znaleźć dwóch dokładnie takich samych produktów. Właśnie dlatego wybór jednego zapachu jest tak trudny, bo mimo iż różnice są minimalne, to jednak dla wielu klientów są one wyczuwalne.

Gdy po raz pierwszy kupujemy nowe perfumy, warto zastanowić się, jakie nuty zapachowe są nam najbliższe. W większości perfumerii wyróżnia się nuty zapachowe:

  • kwiatowe (największa i najbardziej znana grupa zapachów nawiązująca do frezji, fiołków, kwiatu lotosu czy tuberozy),
  • cytrusowe (z przewagą orzeźwiających aromatów owoców cytrusowych),
  • orientalne (zapachy ciepłe, z przewagą drzewa sandałowego, piżma, wanilii, goździków, anyżu itp.),
  • szyprowe (połączenie zapachów kwiatowych i drzewnych lub drzewno-owocowych),
  • owocowe (inspirowane lekkim i soczystym zapachem owoców, takich jak jabłko, brzoskwinia, arbuz, kokos, papaja czy ananas),
  • zielone (orzeźwiające i odświeżające zapachy nawiązujące głównie do zapachu trawy, liści, a niekiedy także warzyw, jak np. ogórek).

Sezonowe perfumy – prawda czy mit?

Gdy już zdecydujemy się jaka grupa perfum najbardziej nam odpowiada, przychodzi czas na wybranie konkretnej marki i produktu. To czym następnie warto się kierować przy wyborze zapachu to pora roku. Zimą dobrze spisują się zapachy intensywne, ciężkie i wyraziste. Górują wtedy aromaty orientalne i kwiatowe. Należy jednak uważać z ich ilością, ponieważ używane w nadmiarze mogą być duszące i drażniące, nawet dla miłośników takich aromatów.

Wiosną i latem natomiast lepiej zmienić perfumy na nieco lżejsze i delikatniejsze – będą one dodatkowo odświeżać ciało i dodawać mu energii. Na wiosnę i lato wybierzmy zapachy owocowe, zielone lub cytrusowe. Takie perfumy z pewnością nie będą uciążliwe dla nas samych i osób z najbliższego otoczenia, zwłaszcza w czasie letnich upałów. Co równie ważne, nowoczesne orzeźwiające nuty pasują idealnie zarówno do biura, jak i na wieczorne wyjścia z przyjaciółmi. Są więc tak samo uniwersalne, jak ich cięższe kwiatowe czy orientalne odpowiedniki.

Wybór perfum to trudna sztuka, dlatego wiele osób z przyzwyczajenia od lat wybiera dokładnie te same produkty. Warto jednak spróbować dobrać sobie inny zapach, w którym poczujemy się dobrze, a może nawet lepiej niż w tym już znanym i nie wnoszącym do naszego życia już żadnych nowych pozytywnych skojarzeń – zobacz https://tagomago.pl/collections/perfumy-perfumy-damskie

Leave a Reply