Uchwyty dla niepełnosprawnych do łazienki

Zakupy

Wiele osób borykających się z niepełnosprawnością oraz ich bliskich nie do końca wie jak powinno urządzić się łazienkę dla osoby niepełnosprawnej. Trudno jest znaleźć dokładne wytyczne oraz informacje o tym jakie uchwyty kupić do łazienki, gdzie je zamontować, jakie powinny mieć długości itp. Dlatego przybliżamy tutaj nieco kwestię tego, jakie uchwyty kupić do łazienki dla osoby niepełnosprawnej.

Wyposażenie łazienki dla niepełnosprawnych

Łazienka dla seniora lub osoby o ograniczonej sprawności ruchowej musi spełniać pewne wymogi, dzięki którym użytkownicy będą mogli z niej swobodnie korzystać i załatwiać swoje potrzeby higieniczne i fizjologiczne samodzielnie. Wymagania obejmują min. odpowiednią przestrzeń manewrową dla wózka, zamontowanie odpowiednio dużych drzwi oraz zastosowanie poręczy dla niepełnosprawnych.

Nie każda łazienka musi być zaaranżowana w taki sam sposób, różnice są nawet wskazane ze względu na to, że występują różne stopniu niepełnosprawności i nie zawsze wszystkie akcesoria są potrzebne np. dla osoby starszej, która ma ograniczoną sprawność ruchową w stopniu lekkim dodatkowym wyposażeniem do łazienki będzie siedzisko prysznicowe, uchwyt pod prysznic oraz uchwyty umywalkowe, z kolei dla osoby na wózku inwalidzkim niezbędne będą: prysznic bezprogowy, uchwyty do WC, specjalny sedes, lustro uchylne, specjalna umywalka.

Uchwyty dla niepełnosprawnych

Jest to ogół poręczy, które montuje się w łazienkach dla niepełnosprawnych, aby ułatwić poruszanie się i zwiększyć bezpieczeństwo. Zasadniczo uchwyty dla niepełnosprawnych są wykonane ze stali nierdzewnej lub stali węglowej. Inny materiał nie wchodzi w grę i jeśli spotkacie się z poręczami z tworzyw sztucznych to z pewnością nie są to produkty gwarantujące bezpieczeństwo. Poręcze łazienkowe zazwyczaj mają średnicę 25 lub 32 mm. To, jaką średnicę wybierzemy zależy od tego, kto będzie korzystał z tej łazienki; jeśli będzie to osoba o mniejszych dłoniach to powinniśmy wybrać 25 mm, jeśli o większych to 32 mm. Poręcze, które montuje się z przeznaczeniem dla osoby niepełnosprawnej powinny mieć atest bezpieczeństwa PZH lub innego organu certyfikującego. Kolorystycznie nie mamy zbyt dużego wyboru i spotkamy albo akcesoria w kolorze białym lub ze stali szlachetnej matowej lub polerowanej.

Rodzaje uchwytów łazienkowych

Zdarza się, że jeden uchwyt można zamontować w różnych miejscach np. niektóre uchwyty proste lub kątowe lub do jednego miejsca będą pasować różne uchwyty. Z tego względu na najlepiej jest podzielić uchwyty łazienkowe według ich przeznaczenia, tak jak poniżej.

  • Uchwyty przy WC – powinny mieć możliwość uchylania, czyli  podniesienia do pionu całego ramienia poręczy; najpopularniejsze długości to 60,70 i 80 cm; czasem stosuje się w tych miejscach poręcze podłogowe, gdy nie ma możliwości montażu naściennego.
  • Uchwyty prysznicowe – pod prysznicem stosuje się poręcze kątowe oraz uchwyty proste, ale nie dłuższe niż 80 cm; zależnie od tego, czy pod prysznicem znajduje się siedzisko prysznicowe uchwyt będziemy montować w innym miejscu.
  • Uchwyty umywalkowe – charakteryzują się tym, że są przymocowane do ściany w trzech miejscach, choć znajdziemy też takie, które mają montaż w dwóch miejscach; najczęściej mają długość 55 lub 60 cm;
  • Uchwyty do wanny – przy wannie montuje się zarówno uchwyty proste jak i kątowe, mają one wspomagać osobę starszą lub o ograniczonej sprawności ruchowej przy wstawaniu z wanny; jest tu duża dowolność co do wyboru konkretnych uchwytów oraz ich długości.

Ryszard Kurek

Ole.pl

Leave a Reply