Ukąszenie kleszcza

Zdrowie

Z roku na rok przybywa przypadków zachorowań na choroby odkleszczowe. W samym 2019 odnotowano ponad 20 tysięcy pacjentów cierpiących na boleriozę. Te niepozorne, małe pajęczaki potrafią wyczuć swoją ofiarę z odległości około 30 metrów dzięki specjalnym czujnikom na odnóżach. Co jeszcze warto wiedzieć na ich temat?

Kleszcz jaki jest, każdy widzi

Kleszcze są pajęczakami z podgromady roztoczy. I choć ich rozmiar rzadko kiedy przekracza 15 milimetrów, te małe stworzenia wskazywane są przez ekspertów jako prawdopodobnie największe naturalne zagrożenie dla człowieka. 

Przenoszą one wiele groźnych chorób, wśród których warto wymienić takie jak kleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, dur powrotny oraz najczęściej występująca borelioza. Mogą one prowadzić do tak poważnych powikłań jak zapalenie mózgu czy nawet śpiączki, a w najcięższych przypadkach także do zgonu. 

Kiedy pojawiają się kleszcze?

Zazwyczaj te pajęczaki budzą się do życia na przełomie marca i kwietnia (gdy temperatura wzrasta do ok. 5 stopni Celsjusza), jednak coraz wyższe temperatury w ubiegłych latach sprawiły, że naukowcy zaobserwowali kleszcze już w styczniu. Największą aktywność przejawiają one w maju i czerwcu, a później we wrześniu. Najczęściej wracają do swoich schronień (służą za nie głównie gnijące liście) pod koniec listopada.

Oznacza to, że w skrajnych przypadkach kleszcze zagrażają nam niemal cały rok.

Co zrobić po znalezieniu kleszcza na ciele?

Niestety w przypadku wbicia się pasożyta w skórę, czas działa na naszą niekorzyść. Wraz z jego upływem rośnie bowiem ryzyko zakażenia między innymi boreliozą. Najlepiej jest więc niezwłocznie usunąć go z organizmu.

Jak pozbyć się kleszcza?

Na przestrzeni lat wkoło tego tematu narosło niemało mitów. Należy jednak wiedzieć, że stosowanie jakichkolwiek środków chemicznych spowoduje jedynie wydalenie przez pajęczaka większej ilości patogenów do organizmu. Najlepszym wyjściem jest skorzystanie ze specjalnego lassa, bądź szczypiec (dostępnych w aptece) i usunięcie kleszcza poprzez wykręcenie. 

Jeśli fragment pasożyta zostanie w ciele, należy bezzwłocznie udać się do lekarza w celu jego usunięcia i ewentualnego zastosowania leków.

Jak zbadać się pod kątem chorób?

Najprostszym sposobem na wykrycie choroby odkleszczowej będzie obserwowanie swojego organizmu. Charakterystyczny dla boreliozy jest na przykład rumień wędrujący. Niestety późna diagnoza może być bardzo niebezpieczna. Poza tym część objawów może być ciężka do powiązania z ukąszeniem przez kleszcza, a w dodatku żaden z nich nie daje stuprocentowej pewności.

Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie. Dużo lepszym wyborem będzie postawienie na badanie kleszcza. W tym celu po jego wyjęciu należy schować go do pojemnika na mocz, a następnie do woreczka foliowego. Taką „próbkę” dostarczamy następnie do laboratorium – wiele ośrodków badawczych oferuje dziś możliwość zamówienia ekspertyzy w sieci, a także możliwość zamówienia kuriera, który odbierze od nas kleszcza. 

Pajęczak jest dokładnie badany pod kątem przenoszenia groźnych chorób. Dzięki temu możemy błyskawicznie i z bardzo wysoką pewnością dowiedzieć się czy możemy być chorzy i w razie potrzeby udać się do lekarza. 

Kleszcze są groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Należy pamiętać, aby przy wyjściu na łąkę, do lasu i na wszelkie inne tereny, na których mogą znajdować się kleszcze starać się ubierać odzienie z dłuższym rękawem, a po powrocie dokładnie obejrzeć całe ciało. Warto także zadbać o odpowiednie zabezpieczenia dla naszego pupila – dostępne są specjalne obroże, tabletki oraz krople.

Leave a Reply