Jak unikać aft w jamie ustnej?

Zdrowie

Afty to drobne, kilkumilimetrowe ubytki w błonie śluzowej jamy ustnej. Choć zazwyczaj nie zwiastują poważnego schorzenia i ustępują samoistnie po kilku dniach, potrafią odebrać przyjemność spożywania ulubionych potraw, picia gorącej kawy i herbaty czy rozkoszowania się świeżymi owocami. Odsłonięcie zakończeń nerwowych powoduje bowiem dolegliwości bólowe, szczególnie dokuczliwe podczas jedzenia i picia. Jak więc można zapobiegać powstawaniu aft?

  1. Myj owoce i warzywa. Świeże produkty, zanim trafią na nasz stół, często muszą przez wiele tygodni być przechowywane i transportowane. Aby w tym czasie nie straciły swoich walorów estetycznych i smakowych często poddaje się je działaniu rozmaitych substancji konserwujących. Te substancje mogą wpływać drażniąco na naszą błonę śluzową i przyczyniać się do powstawania zmian zapalnych. Dlatego wszystkie warzywa i owoce pochodzące z dużych upraw należy przed spożyciem dokładnie umyć pod bieżącą wodą.
  2. Dbaj o higienę jamy ustnej. Zęby należy myć i nitkować minimum dwa razy dziennie. W zachowaniu czystości jamy ustnej pomocne mogą okazać się także płyny do płukania. Jeżeli masz skłonność do powstawania aft i pojawiły się już drobne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej możesz spróbować preparatu Anaftin® Płyn do płukania jamy ustnej. Szybko tworzy warstwę ochronna przed bólem i wspomaga naturalny proces gojenia owrzodzenia. Zwykle płucze się jamę ustną  3-4 razy dziennie, ale w razie konieczności można czynność powtórzyć. Dla uzyskania najlepszych rezultatów nie należy jeść ani pić przez co najmniej 1 godzinę po zastosowaniu płynu.
  3. Wystrzegaj się konserwantów i barwników. Substancje poprawiające walory produktów żywieniowych oraz wydłużające ich termin przydatności są obecnie bardzo powszechne. Warto dokładnie czytać etykiety i wybierać wyroby o jak najprostszym i naturalnym składzie. W ten sposób zapobiec możemy nie tylko aftom, ale także reakcjom nietolerancji na poszczególne substancje dodatkowe zawarte w produktach spożywczych.
  4. Nie stresuj się. Jednym z ważnych czynników, które mogą wpływać na powstawanie aft, jest narażenie na stres. Jak dobrze wiemy, afty to tylko jeden z wielu problemów zdrowotnych jaki może pojawić się u ludzi nadmiernie narażonych na stres. Dlatego warto w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych, nauczyć się metod opanowywania napięcia oraz regularnie wykonywać czynności, które pomagają się zrelaksować i zapomnieć o problemach dnia codziennego.
  5. Zdrowo się odżywiaj. Przyczyną powstawania aft mogą być niedobory witamin i minerałów, szczególnie folianów i żelaza. Dlatego dieta każdego człowieka powinna być zbilansowana i dostosowana do indywidualnych potrzeb.

Co robić jeżeli te sposoby nie są wystarczające?

Trzeba mieć świadomość, że nawracające afty mogą być objawem poważnej choroby. Jeżeli stosowanie opisanych wyżej metod nie przynosi zadowalających rezultatów, warto zgłosić się do lekarza i poprosić o wykonanie badań diagnostycznych. Być może obawy nie są uzasadnione, a częste pojawianie się aft jest związane ze skłonnością genetyczną. Lepiej jednak to sprawdzić i w razie konieczności podjąć odpowiednie leczenie. Nawracające afty mogą występować w przebiegu celiakii (glutenozależnej choroby trzewnej), choroby Leśniowskiego – Crohna, zaburzeń odporności (np. u osób zakażonych wirusem HIV), chorób układu krwiotwórczego czy reaktywnego zapalenia stawów (choroby Reitera).

Leave a Reply