Uroda i włosy po ciąży – jak się zmieniają?

Uroda

Okres ciąży oraz narodzin dziecka to duży wysiłek dla kobiety. Rosnący maluszek potrzebuje witamin, minerałów, które czerpie od mamy – często się więc zdarza, że kobieta cierpi na pewne niedobory. Zmienia się także jej gospodarka hormonalna, co powoduje zawirowania w organizmie. Następnie wyczerpujący fizycznie poród i pierwsze tygodnie z dzieckiem wcale nie ułatwiają sytuacji. Co się dzieje z jej urodą i włosami?

Uroda i włosy to tylko wierzchołek góry lodowej…

Choć zapewne każda kobieta chciałaby po porodzie wyglądać jak z okładki kolorowego magazynu, to rzeczywistość jest zazwyczaj całkowicie odmienna. Ciało przez pierwsze tygodnie będzie się starało wrócić do poprzednich wymiarów, co wiąże się z obkurczaniem brzucha i często brakiem elastyczności skóry. Panie, które sądzą, że wracają do formy zbyt wolno, uspokajamy – mówi się, że tyle ile czasu spędziły nosząc pod sercem dziecko, to tyle samo potrzebuje ciało aby się w pełni zregenerować. Jednym idzie to szybciej, drugim wolniej. Jedne panie po miesiącu wracają do swojej wagi sprzed ciąży, inne borykają się z niedowagą lub otyłością nawet przez kilkanaście miesięcy.

Kolejnym aspektem są zęby. Pamiętajmy, ze organizm jest wyczerpany poprzez samą ciążę. Do tego dochodzi niewyspanie, stres (szczególnie przy pierwszym dziecku), wahania hormonalne oraz różne niedobory. Zdarza się więc to, co kobiety ciężarne potocznie nazywają „lecącymi zębami”. Dlatego do dwóch miesięcy po porodzie wskazana jest wizyta u dentysty, który zobaczy czy nie nagromadził się kamień i nie ujawniły nowe ubytki. Im wcześniej będzie to wykryte, tym większa szansa na utrzymanie pięknego uśmiechu. Pamiętajmy również, że w czasie połogu przysługuje darmowe leczenie kanałowe (o ile nie zdecydowaliśmy się na nie w trakcie ciąży, kiedy jego koszty również pokrywane są przez NFZ).

Uroda i włosy – co z nimi?

Chyba większość kobiet narzeka, że po porodzie zaczęły im mocno wypadać włosy. Zazwyczaj występuje to około 3-6 miesiąca po narodzinach dziecka, niezależnie od tego czy karmimy piersią, czy urodziłyśmy naturalnie, czy przez cesarskie cięcie. Dla wielu kobiet jedynym ratunkiem było ich ścięcie – krótkie włosy łatwiej pielęgnować, ponadto nie są tak bardzo obciążone. Cały ten proces jest związany z tym, że spada poziom estrogenów. Możemy się ratować ziołowymi płukankami, szamponami oraz suplementacją witamin. Jeżeli trwa to zbyt długo, warto zbadać poziom hormonów kobiecych oraz tarczycy.

O ile w ciąży cieszymy się nieskazitelną cerą, każdy nas komplementuje, mówi, że ciąża nam służy, tak po porodzie, kiedy hormony wracają na swoje miejsce, może się wydarzyć, że cera będzie ziemista czy pozbawiona blasku. Dojdzie do tego zmęczenie związane z nocnym wstawaniem do maluszka. To dobry czas, by zainwestować w wysokiej jakości kremy do twarzy – na noc i na dzień. I choć wiemy, że czasem jest to trudne, bo nie ma kto się zająć dzieckiem, to warto raz na jakiś czas pójść do kosmetyczki. Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko!

Każda młoda mama chce wyglądać dobrze, pomimo przebytej ciąży oraz porodu. Dobrze skonsultować swoje obawy z lekarzem. Często problemem są wahania hormonalne – wtedy oprócz pielęgnacji oraz suplementacji mogą być wskazane leki, które pozwolą organizmowi przestawić się na odpowiednie tory.

Leave a Reply