Wiotczenie piersi matek karmiących to bardzo powszechnie występujący problem. Laktacja często uważana jest za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za opadanie i obwisanie biustu. Karmienie samo w sobie nie niszczy piersi, o ile towarzyszy mu odpowiednia ochrona piersi. Wiotczenie jest naturalnym procesem, którego postępowanie zależy od wielu innych aspektów. Istnieją na szczęście sposoby, które pozwalają na zniwelowanie lub powstrzymanie nieestetycznych zmian.
Przyczyny wiotczenia piersi na skutek karmienia
Ryzyko opadnięcia i obwiśnięcia biustu po okresie karmienia wzrasta u starszych kobiet. Nie bez znaczenia pozostaje liczba ciąż – im jest ona większa, tym rośnie prawdopodobieństwo zwiotczenia piersi. Inne czynniki to m.in. wysokie BMI i palenie papierosów. Bardzo istotną kwestią jest noszenie źle dobranego stanika. Za duże, niepodtrzymujące piersi biustonosze nie są w stanie dostatecznie wspomóc mięśni. Ma to szczególne znacznie w ciąży i zdaniem specjalistów jest jednym z podstawowych czynników powodujących opadanie. W okresie cięży więzadła podtrzymujących biust ulegają znacznemu obciążeniu i tracą swoją elastyczność. Wiotczenie może wystąpić niezależnie od tego, czy matka karmiła piersią.
Prawidłowo dobrany stanik
Biustonosze noszone w trakcie ciąży powinny być kupowane w profesjonalnym sklepie bieliźnianym. Należy dobrać taki stanik, który nie będzie spłaszczał i przygniatał biustu. Kluczowe znaczenie ma odpowiedni rozmiar, którego doborem powinna zająć się doświadczona brafitterka. Bieliznę należy też we właściwy sposób prać, najlepiej w programie ręcznym i specjalnej siateczce. Osobną kwestią pozostaje ubieranie stanika także na noc. Dla wielu kobiet może to być bardzo niewygodne, jednak warto się przyzwyczaić. Podczas spania biust jest szczególnie narażony na dyskomfort związany z ugniataniem i marszczeniem. Na noc najlepiej ubierać stanik sportowy lub pozbawiony fiszbiny.
Ochrona więzadeł Coopera
Więzadła Coopera to jeden z najważniejszych elementów składowych piersi. Mają postać pojedynczo skręconych włókien, w których wnętrzu znajdują się nerwy. Ich działanie przypomina sprężynę. Więzadła te zawieszone w okolicach obojczyka na mięśniach i są bardzo rozciągliwe. To właśnie dzięki ich sprężystości biust może zachować jędrność nawet po ciąży. Sposobem na regenerację więzadeł Coopera jest pamiętanie o wygarnianiu piersi spod pach, zwłaszcza w przypadku dużych rozmiarów. Biust wędruje w różnych kierunkach pod wpływem własnego rozmiaru oraz działania grawitacji. Po założeniu stanika należy więc zawsze zagarniać spod pachy część skóry i wsunąć ją do miseczki.
Ćwiczenia fizyczne i stymulacja
Ćwiczenia fizyczne nie oddziałują na same piersi, jednak znacząco wzmacniają podtrzymujące je mięśnie klatki piersiowej. Podczas treningu najlepiej korzystać z hantli. Wystarczy nawet kilkanaście minut dziennie, aby uniknąć wiotczenia i zniwelować jego skutki. Dobrą stymulację zapewnia także naprzemienne branie ciepłych i zimnych pryszniców, które poprawiają ukrwienie. Strumień wody najlepiej kierować od dołu piersi w górę, unikając bezpośredniego opłukiwania bardzo wrażliwej brodawki. Naprzemienny prysznic powinno się zawsze kończyć chłodniejszą wodą. Po kąpieli można w formie ćwiczenia po kilkadziesiąt razy wygarnąć obie piersi do przodu, co pomaga skórze odpowiednio się formować.
Prawidłowa pielęgnacja
W usuwaniu oznak wiotczenia piersi po karmieniu bardzo pomocna jest odpowiednia pielęgnacja. Każdego wieczora po kąpieli warto smarować biust dobrym balsamem. W utrzymaniu dobrej kondycji biustu bardzo pomagają regularne masaże. Najlepiej wykorzystać do nich olejek z żelem hialuronowym lub witaminą C, który nawilża i napina skórę. Sposobem na poprawę wyglądu biustu może być także stosowanie odpowiedniego kremu, takiego jak np. Ovashape. Produkt ten został szczegółowo opisany na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/ovashape/. Efekty stosowania Ovashape to m.in. ujędrnienie skóry, nawilżenie oraz wygładzenie zmian powstałych na skutek karmienia.