Witamina D3 – sposób na mocne kości

Zdrowie

Niedobór witaminy D3 w organizmie człowieka skutkuje poważnymi konsekwencjami i może doprowadzić do stanu zagrażającemu zdrowiu, a nawet życiu. Witamina D jest jedną z kluczowych witamin dla prawidłowego rozwoju i zdrowia człowieka. Składa się z witaminy D1, D2 i D3. Szczególnie ta ostatnia grupa związków, czyli cholekalcyferol, pełni niezwykle ważną rolę w profilaktyce chorób. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie dolegliwości, jak krzywica i osteoporoza, ale nie tylko. Niedobór witaminy D3 skutkuje poważnymi konsekwencjami i może doprowadzić do stanu zagrażającemu zdrowiu, a nawet życiu.

Mocne kości – prawdy i mity

Wiele osób sądzi, że zdrowe i mocne kości zależą wyłącznie od ilości dostarczanego wapnia w pożywieniu. Jak mylne jest to twierdzenie dowodzą badania naukowe oraz statystyka występowania osteoporozy. Po pierwsze, okazuje się, że osoby na dobrze zbilansowanej diecie wegańskiej nie narzekają na osłabienie układu kostnego. Po drugie, najwięcej przypadków osteoporozy odnotowuje się w Skandynawii, gdzie spożywa się największe ilości mleka i jego przetworów. Jak to możliwe?

Aby kości były naprawdę silne należy dostarczać organizmowi odpowiednie dawki witaminy D3, która reguluje gospodarką wapniowo-fosforanową i w ten sposób dba o utrzymanie właściwej struktury oraz o funkcje kośćca. Jednocześnie wykazuje wyjątkowo pozytywny wpływ na pracę układu krążenia, układu trawiennego, a także immunologicznego. Nie wystarczy jednak pić dużych ilości mleka (nawet jest to niewskazane u osób dorosłych) czy też jeść nabiału, aby mieć mocne kości. Co więcej, przetwory mleczne mogą wręcz uniemożliwiać prawidłowe procesy tworzenia i mineralizacji tkanki kostnej.

Niedobór witaminy D3 a osteoporoza

Witamina D3 sprawia, że wapń zostaje wchłonięty z przewodu pokarmowego i następuje pobudzenie powstawania osteoblastów, czyli komórek kościotwórczych. Niedobory tej witaminy (a także równie ważnej witaminy K2) powodują osłabienie kości, które stają się po prostu kruche i bardziej narażone na złamania. Co więcej, wapń jednocześnie będzie się kumulował w żyłach i tętnicach, co zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów w układzie sercowo-naczyniowym, w tym zawału. Zbyt małe ilości witaminy D3 w organizmie skutkują zwiększoną podatnością na stres, kłopotami ze snem, kiepskim nastrojem, a nawet chorobami cywilizacyjnymi, jak cukrzyca i choroby tarczycy. Ostatnie badania potwierdzają także ogromną rolę witaminy D3 w profilaktyce nowotworowej.

W związku z tym, że podstawowym źródłem witaminy D3 dla organizmu człowieka jest synteza w skórze wywołana przez działanie promieniowania słonecznego, to mamy rozwiązanie zagadki tak częstych przypadków osteoporozy wśród Skandynawów. Nawet w naszym kraju światło słoneczne rzadko bywa na tyle silne, aby pobudzić wytwarzanie tej witaminy w wystarczającym stopniu.

Kąpiele słoneczne

Uważa się, że zdecydowana większość Polaków cierpi z powodu niedoborów witaminy D3. W przypadku Europy Północnej problem będzie jeszcze większy. Owszem, witamina D3 jest magazynowana w tkankach, jednak są to zbyt małe ilości na pokrycie rzeczywistego zapotrzebowania przez cały rok. Nie wystarczy wystawić twarz na słońce. Dla prawidłowej syntezy potrzeba kąpieli słonecznych przez 15-20 minut i to najlepiej w godzinach południowych. Istotny okazuje się nawet kąt padania promieni słonecznych, a optymalny występuje jedynie od lipca do połowy sierpnia.

W kontekście tych danych widać, że warto badać poziom witaminy D3 w organizmie i rozważyć jej suplementację. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży, karmiących piersią i po menopauzie, osób starszych, dzieci oraz sportowców narażających swoje kości na większą eksploatację.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Norax Medical, dystrybutorem innowacyjnego sprzętu do diagnostyki osteoporozy.

Leave a Reply