Właściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy

Uroda

Chyba każdy z nas wie, jak ważna dla wyglądu i zdrowia jest pielęgnacja włosów i skóry głowy. Jednak nie każdy orientuje się, że kluczem do znakomitego efektu jest słowo „właściwa”.

Zdaniem trycholog Magdaleny Czwartek, najważniejszy dla sukcesu jest właściwy dobór kosmetyków i produktów do pielęgnacji włosów. Muszą być one dopasowane do stanu naszych włosów, a ten zmienia się, nie tylko wraz z wiekiem, ale również pod wpływem zabiegów pielęgnacyjnych i ozdobnych, jakim poddajemy nasze włosy. Inne produkty przeznaczone są do pielęgnacji włosów zdrowych i bez problemów związanych z łojotokiem czy suchością, a inne zastosowanie znajdą w przypadku włosów noszących ślady „zużycia”. Właściwie dobrane kosmetyki nie tylko chronią włosy i skórę głowy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, ale pomagają również minimalizować skutki uszkodzeń we włosach zniszczonych.

Rodzaje uszkodzeń włosów

Uszkodzenia włosów dzielimy na kilka kategorii, w zależności od źródła uszkodzeń. Są to: uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz fizyczne.

Uszkodzenia mechaniczne to grupa uszkodzeń powstających przeważnie podczas niewłaściwie wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych takich jak czesanie czy układanie włosów. Suszenie, prostowanie, lokowanie, ale również ozdoby do włosów takie jak spinki czy gumki, mogą powodować trwałe uszkodzenia mechaniczne naszych włosów. Zdaniem trychologów wielu z nich można uniknąć stosując techniki pielęgnacyjne z należytą delikatnością i uwagą. Niewskazane jest również używanie niewłaściwych lub uszkodzonych urządzeń. Jeśli warstwy ochronne naszej prostownicy zniszczyły się, nie należy jej używać. Podobnie jest ze szczotkami czy grzebieniami. Nawet jeśli to nasza ulubiona szczotka, warto co jakiś czas pomyśleć o jej wymianie na nową. Osobną kategorię stanowią metalowe szczotki i grzebienie. Ich energiczne użycie podczas rozczesywania mokrych włosów prawie zawsze kończy się powstawaniem uszkodzeń mechanicznych.

wizyta u specjalisty trychologa

Uszkodzenia chemiczne to grupa uszkodzeń powstających podczas zabiegów pielęgnacyjnych takich jak farbowanie włosów, ondulacja lub stylizacja. Używane w trakcie zabiegów środki chemiczne zostały stworzone z myślą o pięknie i bezpieczeństwie włosów. Jednak ich niewłaściwe użycie może powodować trwałe uszkodzenia powierzchni włosów. Aby barwniki stosowane w farbach do włosów trwale zabarwiły je, konieczne jest zastosowanie zasadowego odczynu, który powoduje uniesienie łusek osłonki włosa. Zwiększa to przepuszczalność i pozwala barwnikom wnikać w głąb struktury włosa. Jednak ze względu na bezpieczeństwo naszych włosów konieczne jest ponowne zamknięcie uniesionych łusek. Nasz trycholog radzi, aby po zabiegach takich jak farbowanie wybierać produkty pielęgnacyjne, które zamykają uniesione łuski osłonki włosa.

Uszkodzenia fizyczne go grupa uszkodzeń, na które mamy niestety niewielki wpływ. Wywoływane są bowiem promieniowaniem UV, solą morską oraz wysoką temperaturą. Szczególnie niebezpieczna jest kombinacja wszystkich czynników jednocześnie. Nie sposób unikać nadmorskiej plaży, ale można pomagać naszym włosom nawet w takich warunkach. Trycholodzy są zdania, że wystarczą proste zabiegi – spłukanie włosów po kąpieli w morzu oraz ochrona ich za pomocą kapelusza lub innego nakrycia głowy. Zabiegi te nie wymagają dużo wysiłku, a nasze włosy podziękują nam za to pięknym wyglądem.

Specjalistyczne zabiegi i rola trychologa

Obserwując własne włosy często nie jesteśmy w stanie właściwie ocenić ich stanu. Tym bardziej trudno znaleźć nam sposób, aby przywrócić im dawny blask i piękno. W takich chwilach warto zdecydować się na fachową pomoc specjalisty trychologa. Dzięki specjalistycznym narzędziom, wiedzy i doświadczeniu, będzie on w stanie ocenić stan naszych włosów i znaleźć sposób na ich regenerację. Bogaty wachlarz zabiegów takich jak mezoterapia skóry owłosionej za pomocą specjalistycznych koktajli czy z wykorzystaniem osocza PRP, z pewnością przyniesie upragniony skutek w postaci pięknych i odżywionych włosów.

Leave a Reply