Jaki wpływ na wątrobę mają papierosy i alkohol?

Zdrowie

Bezsprzecznie to właśnie papierosy i alkohol są najczęściej stosowanymi używkami. Niestety jest to bardzo poważny problem, który dotyka znaczą część społeczeństwa. Od obu tych używek łatwo się uzależnić, a wyjście z tego nie jest już takie łatwe. Zarówno papierosy, jak i alkohol, mają ogromnie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne uzależnionego. Organem, który cierpi najbardziej jest wątroba.

Jak alkohol oddziałuje na wątrobę?

Alkohol jest to substancja zawarta w wielu napojach alkoholowych – piwie, winie, wódce i tak dalej. Wszystkie te napoje różnią się od siebie zarówno smakiem, kolorem, jak i zawartością alkoholu. Napoje, w których zawartość alkoholu wynosi do 15-20% powstają w procesie fermentacji, natomiast na przykład wódka, w której stężenie jest znacznie wyższe, powstaje w procesie destylacji. Spożywanie alkoholu ma bardzo destrukcyjny wpływ na nasz organizm. Z racji tego, że wątroba pełni funkcję detoksykacyjną, stanowi organ, który jest najbardziej narażony na negatywne działanie spożywania alkoholu. Czy wiesz, że koncentracja wypitego alkoholu jest większa w wątrobie, aniżeli w innych częściach układu pokarmowego? Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzić do wielu zmian na wątrobie takich jak stłuszczenia, a w poważniejszych przypadkach nawet i do marskości wątroby, którą często kończy się śmiercią. Symptomy, które występują podczas marskości wątroby to liczne krwotoki, zaburzenia krzepnięcia czy utrata masy ciała. Zwłóknienie wątroby jest to stadium nieodwracalne. Najlepszą metodą na wyjście z uzależnienia od alkoholu będzie terapia u psychologa lub odwyk w ośrodku zamkniętym.

Jak papierosy działają na wątrobę?

Tak jak i alkohol, papierosy również w negatywny sposób działają na wątrobę. Chodzi tu zarówno o tradycyjne papierosy, jak i e-papierosy i iqosy. To właśnie elektroniczne papierosy mogą być odpowiedzialne za pojawienie się niealkoholowego stłuszczenia się wątroby. Oprócz tego, że palenie papierosów odpowiada za ponad osiemdziesiąt procent przypadków zachorowań na raka krtani i płuc, to jest również czwartą przyczyną pojawiania się nowotworów wątroby. W przypadku, gdy osoba łączy alkohol z papierosami, jest jeszcze bardziej narażona na pojawienie się chorób wątroby, a nawet i śmierci. Aby walczyć z uzależnieniem od wyrobów nikotynowych poleca się zastosować kurację, którą oferuje na przykład firma Recigar – https://recigar.pl/wplyw-palenia-papierosow-i-alkoholu-na-watrobe/. Warto również pamiętać, aby dbać o dietę, ponieważ jeżeli jest ona zbyt tłusta, wątroba również może na tym ucierpieć. Jest to z pewnością bardzo delikatny organ, o którego trzeba należycie dbać.

Leave a Reply