Czy wybór odpowiedniego obuwia to najważniejszy element do treningów biegowych?

Zakupy

Bieganie jest bardzo popularną formą aktywności fizycznej, z którą mamy obecnie do czynienia. Bieganie nie wymaga inwestowania w żadne karnety, nie trzeba tak naprawdę nigdzie jeździć. Wystarczy założyć strój, obuwie, wyjść z domu i po prostu zacząć biegać. Wiele osób podkreśla, że bardzo istotnym, a nawet najbardziej istotnym elementem dla każdego biegacza powinno być obuwie, powinna być jego wysoka jakość. Jest to jak najbardziej właściwe podejście.

Co dla początkującego biegacza?

Zanim zaczniemy biegać, powinniśmy wybrać dla siebie właściwe obuwie. Oczywiście nie chodzi o to, aby od razu sięgać po najlepsze i zarazem też najdroższe modele na rynku. Nie wiemy jeszcze czy bieganie wejdzie nam w krew i czy nadal będziemy ten sport uprawiać. Można postawić na to, co oferują sklepy wielkopowierzchniowe, czyli supermarkety, można postawić na obuwie niskiej jakości i tanie, ale czy to jest najlepsze rozwiązanie? Zdecydowanie nie. Jeśli zaczynamy swoją przygodę z bieganiem, należy mimo wszystko zakupić profesjonalne obuwie. Chodzi o to, aby buty były bardzo dobrze dopasowane, aby odpowiednio zachowywały się zarówno na bieżni jak i w terenie. Poza tym chodzi o to, aby noga była w bucie odpowiednio ułożona. Niewłaściwie dopasowany but to obtarcia, jak również niebezpieczeństwo skręcenia kostki, uwierania lub bólu stopy. Tym samym może to spowodować, że bieganie szybko nam się przestanie podobać. Ponadto niskiej jakości obuwie może bardzo szybko ulec zniszczeniu, a tym samym zmusi nas do kupna kolejnej pary. Pierwszych butów do biegania nie należy kupować przez Internet, ponieważ nie mamy świadomości jak nasza stopa będzie się w nich zachowywała. Pierwsze obuwie do biegania należy kupić bezpośrednio w sklepie stacjonarnym.

Na co zwracamy uwagę?

Kupując obuwie do biegania, w głównej mierze zwracamy naszą uwagę na dwa podstawowe aspekty. Są to:

– amortyzacja,

– bieżnik

Amortyzacja jest bardzo ważna i nie może być ona zbyt duża ani też zbyt mała. Im większą wagą ciała się odznaczamy, tym owa amortyzacja obuwia biegowego powinna być wyższa. Poza tym bardzo ważne będzie to, aby zwrócić uwagę na sztywność buta. Tutaj należy brać pod uwagę własne odczucie podczas mierzenia danego buta. Również bieżnik jest czymś istotnym. Powinniśmy wziąć pod uwagę powierzchnię, po której będziemy biegać, aby dopasować do niej rodzaj kupowanego obuwia.

Obuwie, które będziemy stosowali podczas biegania wpływa na nasz komfort. Poza tym również powinno ono być ściśle dopasowane, aby niwelować wszelkie możliwe do wystąpienia wady. Obuwie powinno być bardzo wygodne.

Źródło: www.PerfektSport.pl

Leave a Reply