Jak wyczyścić białe trampki? 3 skuteczne sposoby

Moda

Białe trampki to buty chętnie wybierane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, noszone od wiosny, aż do późnej jesieni. Niestety bardzo szybko się brudzą. Aby wciąż dobrze się prezentowały trzeba je często czyścić. Zdradzamy 3 skuteczne sposoby, które przywrócą trampkom śnieżną biel.

Fenomen białych trampek

Właściwie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że białe buty są mało praktyczne. Jednak prezentują się świetnie na nogach, zarówno ubierane do dżinsów, szortów, spódnic, jak i sukienek. W dodatku nosić można nie tylko klasyczne Converse, ale i sneakersy niskie, sięgające nad kostkę, płaskie, na koturnach, sznurowane, zapinane na rzep, wsuwane slip on. Aby poznać najpopularniejsze modele białych trampek zajrzeć można m.in. na https://allani.pl/wyszukaj/trampki. Oferta producentów jest imponująca. Każdy w niej znajdzie coś dla siebie.

Niestety musimy wiedzieć, że białe trampki pobrudzić mogą się nie tylko podczas chodzenia po mieście, ale jest duża szansa, że ktoś nam na nie nadepnie podczas jazdy komunikacją miejską, czy pochlapiemy je otwierając napój gazowany. Jeśli coś takiego się zdarzy, trzeba działać szybko. Poniżej przedstawiamy sposoby na doczyszczenie białych trampek.

1. Czyszczenie białych, skórzanych sneakersów

Najłatwiej myje się białe trampki ze skóry naturalnej i ekologicznej. Jednak ważne jest, by robić to systematycznie. Skórę naturalną najlepiej czyścić specjalnym, uniwersalnym i delikatnym preparatem. Można też zrobić to lekko zwilżoną, miękką gąbką i szarym mydłem, ale efekt nie będzie aż tak zadowalający. Unikać należy mleczek do czyszczenia, wybielaczy, sody oczyszczonej, gdyż mimo że od razu efekt wyda nam się zadowalający – szybko zniszczymy skórę na cholewce, przez co buty będą wyglądały koszmarnie.

Oczywiście wyczyszczone buty skórzane należy zaimpregnować. Warto robić to regularnie, gdyż dzięki temu obuwie znacznie wolniej będzie się brudzić. W przypadku sneakersów wykonanych ze skóry naturalnej można zastosować krem odżywczy. W sprzedaży są nawet koloryzujące. Odżywiają skórę i przedłużają jej żywotność.

2. Pranie trampek w pralce

Inaczej sprawa się ma z trampkami uszytymi z materiału. Znacznie mocniej przywiera do nich brud, wchodzi we włókna i sprawia, że cholewka szarzeje. Są osoby, które owijają buty ręcznikiem i piorą w prace. Można kupić specjalne worki do prania obuwia. Dzięki nim się mocno nie obijają we wnętrzu bębna. Jest to jakieś rozwiązanie, chociaż nie mamy pewności, czy prane nawet w niskiej temperaturze, nie porozklejają się, nie stracą kształtu. Lepiej więc nie ryzykować.

3. Czym wyczyścić białe tekstylne trampki?

Zdecydowanie lepiej zrobimy, jeśli wyszorujemy cholewkę trampek za pomocą szczoteczki i różnego typu środków. Co mamy do dyspozycji? Co zadziała na brud? Warto wypróbować zarówno proszek do prania, sodę oczyszczoną, płyn do naczyń, jak i białą pastę do zębów.

Czyszczenie białych trampek krok po kroku:

  1. Zanim przejdzie się do czyszczenia trampek, należy wyjąć z nich sznurówki i otrzepać buty z kurzu.
  2. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie wnętrza obuwia. Warto na spód wyłożyć woreczek śniadaniowy i wnętrze wypełnić ściereczką z mikrofibry.
  3. Cholewkę trampek trzeba delikatnie zmoczyć. Najlepiej zrobić to za pomocą spryskiwacza do kwiatów.
  4. Za pomocą starej szczoteczki do zębów lub małej szczoteczki do naczyń (najważniejsze, by miała miękkie włosie) nakłada się na materiał roztwór. Możemy zmieszać proszek do prania lub sodę oczyszczoną z niewielką ilością wody, aby powstała papka. Można postawić na pastę do zębów lub płyn naczyń. Grunt to nie przesadzać z ilością, gdyż trudno będzie to potem wypłukać.
  5. Brudną pianę, która się wytworzy, powinno się ściągać czystą ściereczką.
  6. Cholewkę należy delikatnie wypłukać i odcisnąć nadmiar wody miękką szmatką.
  7. Buty warto wypchać kulkami zrobionymi z listków ręcznika papierowego.
  8. Lepiej nie stawiać ich przy grzejniku, ani nie wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, chyba że zależy nam na czasie.

Czym wyczyścić gumę w trampkach i oporne plamy?

Jeśli plamy są oporne, można na nie nanieść roztwór zrobiony z octu i sody oczyszczonej. Nie wolno mieszać go w metalowej miseczce. Papkę zostawia się na kilka minut, następnie delikatnie pociera i zmywa.

Gumową podeszwę i nosek można czyścić nie tylko wyżej wspomnianymi delikatnymi środkami, ale można potraktować je też mleczkiem do czyszczenia.

Leave a Reply