Największe problemy mogą być z kolanami, biodrami, dłońmi, stopami oraz szyjnym i lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa. Urazy stawów mogą mieć różne przyczyny. Jednak niektórym z nich można łatwo zapobiegać, np. poprzez stosowanie regularnego i umiarkowanego wysiłku fizycznego, który nie będzie obciążał stawów.
Na co dzień wiele osób zapomina o stawach, nie zwraca na nie uwagi, a do tego nie dba o nie w odpowiedni sposób. Dopiero, kiedy pojawia się uraz albo silny ból – przypominamy sobie o nich. Wtedy możemy stwierdzić, że nieświadomie robiliśmy wszystko, aby doprowadzić do ich urazów. Dlatego, jeżeli doszło już do urazu, warto coś zrobić, aby je wzmocnić.
Sposoby na wzmocnienie stawów m.in. po urazach
1) Taśmy do ćwiczeń
Jednym ze sposobów na wzmocnienie stawów po urazie są taśmy do ćwiczeń. To doskonałe rozwiązanie do domowych ćwiczeń i rehabilitacji. Dzięki nim można poprawić swoją siłę, równowagę, ale też poprawić stabilizację. Pozwalają na wykonywanie ćwiczeń w dowolnej pozycji oraz w różnych miejscach. Należy wybrać odpowiednią taśmę. Polecane są następujące kolory:
- żółte lub trochę mocniejsze, czyli czerwone – dla starszych i małych dzieci,
- zielone, niebieskie – dla osób dorosłych, ale niewytrenowanych,
- czarne i srebrne – dla sportowców amatorów,
- złote – sportowcy zawodowi, do treningu siłowego.
2) Aktywność fizyczna
Dzięki aktywności fizycznej można wzmocnić kości i mięśnie, a poprzez to stawy będą mogły zachować normalną ruchliwość i nie będą ulegały zesztywnieniu. Może to być: spacer, pływanie, jazda na rowerze, bieganie albo krótka gimnastyka. Ruch wzmianka również kości i mięśnie.
3) Suplementacja na stawy
Można zastosować suplementację na stawy, czyli:
- glukozaminę – która jest budulcem potrzebnym do syntezy związków chemicznych, które tworzą chrząstkę stawową,
- chondroitynę – jest ona potrzebna, ponieważ bez niej stawy są małe wytrzymałe, a na końcu stają się niesprawne,
- witaminę C – która jest substratem syntezy tkanki łącznej, a do tego chroni stawy, ale też ułatwia przyswajanie glukozaminy i chondroityny,
- kolagen – który jest głównym składnikiem ścięgien, ale też jest to podstawowe białko tkanki łącznej.
4) Unikanie stresu
Jeśli cały dzień jesteśmy zestresowani, to pod wpływem przemęczenia stawy są przeciążone. Wtedy odruchowo napina się mięśnie grzbietowe. Długotrwały skurcz tych mięśni sprawia, że do nóg dociera mała ilość tlenu. W związku z tym ból stawów jest coraz większy, a więc trzeba unikać sytuacji stresowych.