Zaburzenia miesiączkowania możliwym problemem z hormonami

Zdrowie

Zaburzenie miesiączkowania wzbudza zwykle niepokój u większości kobiet, u których taki problem ma miejsce. Przyczyną jego występowania może być na przykład suchość pochwy, co wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. Zaburzenia mogą przejawiać się w różny sposób, sprawiając, że krwawienie albo jest niewielkie, nieregularne, obfite lub nie występuje w ogóle. Gdy tylko zauważy się u siebie odstępstwa od swojej normy, warto skonsultować się z lekarzem. Zaburzenie miesiączkowania może bowiem oznaczać rozwijającą się poważną dolegliwość. Jakie są rodzaje zaburzeń i co je powoduje?

Jakie są rodzaje zaburzeń miesiączkowania?

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO (ang. World Health Organization) można wyróżnić następujące zaburzenia cyklu miesiączkowania:

  • niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa,
  • niewydolność jajników,
  • dysfunkcje czynności osi podwzgórze-przysadka,
  • uszkodzona lub niewykształcona macica,
  • guzy, które pojawiają się w okolicy podwgórzowo-przysadkowej i wydzielają prolaktynę, na skutek m.in. urazu lub infekcji,
  • dysfunkcje osi podwzgórzowo-przysadkowej z hiperprolaktynemią,
  • dysfunkcje hormonalne

Z czego wynikają zaburzenia hormonalne?

Najczęściej zaburzenia hormonalne dotyczą czasu, kiedy się dojrzewa. Jednak mogą pojawiać się na różnych etapach życia i zwykle wskazują na niewłaściwe funkcjonowanie danych organów. Takie zaburzenia mają negatywny wpływ na cały organizm, a także na samopoczucie. Zaburzenia mogą wskazywać na różnorakie przypadłości – jedne z nich są niebezpieczne, inne mniej, a niektórych nie da się wyleczyć.

Jeśli chodzi o symptomy, które wskazują na dysfunkcje hormonalne, można wyróżnić: zmienny nastrój, wypryski lub przebarwienia na skórze, nieregularny okres, zmniejszone libido, niepłodność, zwiększone wydzielanie gruczołów potowych, utrata lub wzrost masy ciała, wypadanie włosów.

Zaburzenia hormonalne mogą pojawiać się na skutek genów, ale przeważnie są związane z niezdrowym trybem życia, czy ze spożywaniem szkodliwych produktów lub pokarmów. Zaburzenia te mogą również wynikać ze stresującego życia, jak również z problemów natury emocjonalnej. Im wyższy poziom hormonu stresu, tym bardziej intensywnie wydzielają się inne hormony, co tym samym prowadzi do dysfunkcji wpływającą na całą gospodarkę hormonalną, a także na niewłaściwą pracę organów i układów u kobiet.

Do najczęstszych problemów bezpośrednio związanych z zaburzeniem hormonalnym należy zaliczyć nadczynność lub niedoczynność tarczycy, o czym świadczy zwiększony lub zmniejszony poziom wydzielania hormonu TSH. Nierzadko problemy z tarczycą są powiązane z przebarwieniami na skórze, z trądzikiem, a także z wypadaniem włosów i rozdwajającą się płytką paznokci.

Lekarz endokrynolog dostępny jest m.in. w placówce Babka Medica.

Leave a Reply