Zadbaj o piękny uśmiech swojego dziecka. Dlaczego należy regularnie odwiedzać stomatologa?

Zdrowie

Stan uzębienia Polaków, w tym dzieci pozostawia niestety wiele do życzenia. Statystyki są porażające – aż 96% Polaków cierpi na próchnicę. Wiele osób boryka się także z problemami związanymi z chorobami dziąseł i przyzębia oraz brakami w uzębieniu. Są to efekty przede wszystkim nieodpowiedniej higieny jamy ustnej na co dzień, jak również złej diety oraz rzadkich wizyt u stomatologa. Nieleczona próchnica może doprowadzić nie tylko do utraty zębów, ale także do poważnych schorzeń organów wewnętrznych, np. serca. Znane są także śmiertelne przypadki sepsy, wywołanej przez bakterie pochodzące właśnie z jamy ustnej. Aby nasze dziecko mogło cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem przez całe życie właściwe nawyki związane z higieną jamy ustnej powinny być kształtowane od najmłodszych lat.

O zęby należy dbać od najmłodszych lat

Dzieci od najmłodszych lat powinny być uczone zarówno starannego mycia zębów pastą z fluorem, najlepiej po każdym posiłku, jak i regularnych wizyt u stomatologa – przynajmniej co pół roku. Zaleca się, aby pierwsza kontrola u dentysty odbyła się już około pierwszego roku życia dziecka.

Przez długie lata pokutowało przekonanie, że zęby mleczne i tak wypadną, więc nie ma potrzeby o nie specjalnie dbać i ich leczyć. Nic bardziej mylnego. Stan zębów mlecznych ma ogromny wpływ na przyszłe zęby stałe, ponieważ próchnica jest chorobą wywołaną przez bakterie, które mają zdolność namnażania się i zakażania innych zębów. Przez ponad sześć lat w jamie ustnej dzieci występuje tzw. uzębienie mieszane – część zębów stałych i część mlecznych. Próchnica może przechodzić zarówno na pojawiające się zęby stałe, jak i zawiązki zębów stałych znajdujące się jeszcze w dziąsłach.

Próchnica u dzieci postępuje dużo szybciej niż u dorosłych i może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie odwiedzać z dzieckiem stomatologa, który wychwyci najmniejsze zmiany chorobowe i szybko podejmie właściwe działanie. Wówczas leczenie jest mniej bolesne, a także często i dużo tańsze.

Leczenie kanałowe zaniedbanego zęba, który został zniszczony przez próchnicę to koszt rzędu co najmniej kilkuset złotych. Wypełnienie ubytku to wydatek maksymalnie 200 złotych. Zbyt długie zwlekanie z wizytą u stomatologa może grozić koniecznością usunięcia zniszczonego zęba w bardzo młodym wieku.

Dzieci z zaniedbanymi zębami mogą być negatywnie postrzegane przez otoczenie.

Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

Najczęściej pierwsza wizyta u stomatologa jest wizytą adaptacyjną. Dziecko może poznać lekarza oraz bliżej przyjrzeć się wyposażeniu gabinetu. Podczas pierwszej kontroli dentysta sprawdzi stan zębów i wszystko dziecku wyjaśni. Warto wybrać stomatologa, który ma doświadczenie w leczeniu dzieci i przede wszystkim odpowiednie podejście.

Jeżeli dziecko szybko oswaja się z otoczeniem, leczenie można rozpocząć już na pierwszej wizycie. Często maluch może siedzieć na kolanach u rodzica, dzięki czemu czuje się pewniej. Dziecko należy chwalić za to, że dzielnie znosi wizytę, aby nie zniechęciło się do kolejnych spotkań z dentystą.

Przeczytaj też: Aparat ortodontyczny – koszty i czas leczenia

Dlaczego warto regularnie odwiedzać dentystę z dzieckiem?

Regularne wizyty u stomatologa z dzieckiem uczą malucha nie tylko systematyczności oraz troski o stan zdrowia swoich zębów. Ich głównym celem jest zapobieganie rozwojowi próchnicy oraz innych chorób jamy ustnej, co będzie procentowało przez całe życie.

Koszty wizyt u dentystów

Koszty związane z wizytą dziecka u dentysty:

  • wizyta adaptacyjna – bezpłatnie lub w cenie standardowej wizyty kontrolnej
  • standardowa wizyta kontrolna – od 50 do 100 złotych
  • fluoryzowanie zębów – od 30 do 80 złotych

W ostatnim czasie wzrosła świadomość ludzi dotycząca leczenia chorób zębów. Coraz więcej osób, które nie dysponują odpowiednim funduszem na leczenie zębów, korzysta ze wsparcia instytucji finansowych. Jednym ze sposobów na sfinansowanie kosztów leczenia dziecka może być skorzystanie z pożyczek oferowanych przez firmy pozabankowe. Interesującym rozwiązaniem jest to oferowane przez Dziesiątka Finanse. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę w tej firmie nie musimy nawet iść do ich placówki, wystarczy, że zadzwonimy na numer 669 555 111, a ich przedstawiciel dostarczy pieniądze prosto do naszego domu.

Leave a Reply