Zapalenie przyzębia, znane powszechnie jako parodontoza to niezwykle poważna dolegliwość, która nieleczona doprowadza do znaczących uszkodzeń zębów. Infekcja najczęściej rozwija się w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, nieodpowiedniej diety, chorób towarzyszących lub zażywania określonych rodzajów leków. Czym dokładnie jest zapalenie przyzębia i jak przebiega leczenie tego schorzenia?
Stan zapalny przyzębia – charakterystyka
Przyzębie to zespół tkanek, które otaczają i jednocześnie unieruchamiają zęby. Dzięki temu chronią je przed zakażeniem pochodzącym z zainfekowanej kieszonki dziąsłowej bądź kanału korzeniowego. Jedną z chorób dotykających te cenne tkanki jest zapalenie przyzębia. Źródłem stanu zapalnego są bakterie zalegające w jamie ustnej z powodu niewłaściwej higieny, nagromadzonego kamienia nazębnego i płytki nazębnej, złej diety, przyjmowania konkretnych grup leków czy palenia papierosów. Choroby ogólne takie jak cukrzyca, białaczka czy HIV, również znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia dolegliwości. Na rozwinięcie się zapalenia przyzębia mogą mieć też wpływ rozmaite zmiany hormonalne związane z ciążą, cyklem miesiączkowym lub menopauzą. Schorzenie może także powstać w wyniku stłoczenia zębów, nieodpowiednio dobranej protezy lub urazów mechanicznych. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia indywidualnych predyspozycji oraz uwarunkowań genetycznych. Warto jednak zauważyć, że nieleczona infekcja doprowadza do stopniowego odsłonięcia szyjek zębowych i niszczenia kości zębodołów, co skutkuje rozchwianiem zębów i ostatecznie ich utratą. Dlatego tak ważne jest, aby po wykryciu pierwszych objawów jak najszybciej udać się do stomatologa w celu rozpoczęcia właściwego leczenia.
Objawy zapalenia przyzębia
Pierwszym sygnałem świadczącym o rozwijającym się stanie zapalnym przyzębia jest widoczne obnażenie szyjek zębowych i cofnięcie dziąseł. We wczesnej fazie choroby występuje również:
- krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania;
- obrzęk tkanek i dziąseł;
- nadwrażliwość zębów na ciepło, zimno oraz dotyk;
- rozchwianie zębów;
- nieprzyjemny zapach z ust.
Po wykryciu któregokolwiek z powyższych objawów koniecznie należy odwiedzić stomatologa.
Jak przebiega leczenie zapalenia przyzębia?
Na szczęście zapalenie przyzębia jest całkowicie wyleczalne, jednak wymaga od pacjenta dużej samodyscypliny. Początkowy etap leczenia polega na przeprowadzeniu w gabinecie stomatologicznym profesjonalnej higienizacji obejmującej usuwanie kamienia nazębnego (skaling), przy użyciu narzędzi ręcznych, ultradźwięków bądź pisarek. Dodatkowo stan zapalny można załagodzić stosując płukanki lub antybiotyki. Takie rozwiązanie okaże się pomocne wyłącznie przy pierwszych fazach choroby. Następnie należy usunąć złogi nazębne, które zalegają pod dziąsłami oraz wypolerować powierzchnię korzeni. Tego typu zabiegi wykonywane są u pacjentów z głębokimi kieszonkami. Ostatni etap leczenia skupia się głównie na ciągłym utrzymywaniu efektów uzyskanych w poprzednich fazach oraz zmianie dotychczasowych nawyków higienicznych. Trzeba więc pamiętać o regularnym myciu zębów (dwa razy dziennie) miękką szczoteczką, płukaniu jamy ustnej odpowiednimi preparatami, nitkowaniu zębów oraz regularnych kontrolach stomatologicznych.
Chociaż zapalenie przyzębia jest chorobą przewlekłą to spokojnie można ją opanować. Podjęcie właściwego leczenia i systematyczne wizyty kontrolne sprawią, że infekcja przestanie się rozwijać. Najważniejsza okaże się jednak prawidłowa higiena jamy ustnej, która ma fundamentalne znaczenie dla zmniejszenia ryzyka wystąpienia dolegliwości.
Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – klinika stomatologiczna DENT-SM – https://www.dentsm.pl