Żylaki kończyn dolnych – przyczyny, sposoby zapobiegania i leczenie

Zdrowie

Żylaki to powiększone, opuchnięte i często nienaturalnie powyginane żyły, które tworzą widoczne pod skórą niebieskie lub ciemnofioletowe struktury. Każda z żył w naszym ciele może przekształcić się w żylak, ale najczęściej pojawiają się one w obszarze naszych nóg i stóp. Krew odprowadzana przez żyły nóg zanim dotrze z powrotem do serca ma do pokonania długą drogę, a do tego jej transport odbywa się wbrew siłom grawitacji. Przez to na tym odcinku dochodzi często do zaburzenia jej transportu i zastojów prowadzących do chorób żył powierzchniowych.

Przyczyny powstawania żylaków nóg

Transport krwi z nóg do serca, wbrew silom grawitacji, możliwy jest dzięki elastyczności ścian żył, obecności zastawek w ich ścianach, a także dzięki działaniu tzw. pompy mięśniowej. Zaburzenie któregoś z mechanizmów czy struktur umożliwiających transport krwi żyłami nóg prowadzi do zastojów, powstawania skrzepów krwi, poszerzania ścian naczyń krwionośnych, rozwoju stanu zapalnego i widocznych gołym okiem żylaków. Rozróżniamy żylaki pierwotne oraz wtórne. Żylaki pierwotne rozwijają się najczęściej w wyniku predyspozycji genetycznych połączonych z czynnikami ryzyka jak praca w długim bezruchu, ciąża czy menopauza. Żylaki wtórne powstają natomiast w następstwie stanów chorobowych związanych z zastojami krwi w żyłach głębokich kończyn dolnych. Na powstawanie żylaków narażone są szczególnie osoby należące do jednej lub więcej grup ryzyka. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia chorób żył powierzchniowych należą (oprócz wymienionych już wcześniej): wiek – im jesteśmy starsi tym elastyczność naszych naczyń krwionośnych spada, płeć – u kobiet wahania hormonalne w trakcie cyklu, ciąży czy menopauzy wpływają na rozluźnienie naczyń krwionośnych, otyłość – zbyt duży nacisk na naczynia krwionośne (zwłaszcza w obrębie miednicy) powoduje zaburzenia krążenia w obszarze kończyn dolnych.

Sposoby zapobiegania żylakom

Nie ma skutecznego sposobu, aby zapobiec powstawaniu żylaków. Jednak odpowiednia profilaktyka może zmniejszyć ryzyko ich pojawienia się lub opóźnić ten moment. O zdrowie żył powierzchniowych nóg powinny dbać zwłaszcza osoby znajdujące się w grupach ryzyka. Aby utrzymać prawidłowe krążenie w kończynach dolnych konieczna jest codzienna aktywność fizyczna. Krótki spacer, kilkunastominutowe ćwiczenia czy przejażdżka na rowerze pozwalają na pobudzenie pracy pompy mięśniowej. Ważne jest również unikanie zbyt długich okresów bezruchu. Dlatego, gdy nasza praca polega na całodziennym siedzeniu przy biurku róbmy sobie krótkie przerwy w których rozruszamy zastane mięśnie nóg np. poprzez chodzenie po schodach. Osoby otyłe, jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy wskazujące na problemy, powinny pozbyć się nadprogramowych kilogramów, które obciążają ich układ krwionośny. Gdy znajdujemy się w grupie ryzyka warto również zadbać o zmniejszenie ilości soli w naszej diecie – powoduje ona wzrost ciśnienia krwi co sprzyja poszerzaniu ścian żył.

Leczenie żylaków

Widocznych na naszych nogach żylaków pozbędziemy się jedynie na drodze zabiegu medycznego jak skleroterapia, zabieg laserem czy ostatecznie chirurgiczne usuwanie żylaków. Jeżeli jednak zaobserwujemy u siebie początki niewydolności żył powierzchniowych związane z objawami takimi jak uczucie ciężkości nóg, mrowienie lub obrzęki, możemy rozpocząć działania, które opóźnią powstanie nieestetycznych zmian na naszych nogach. W tym celu oprócz codziennego dbania o ruch, czy zrzucenia nadprogramowych kilogramów warto sięgnąć po specjalną odzież uciskową. Jej noszenie pozwala zachować odpowiednie ciśnienie krwi w żyłach nóg, nawet w spoczynku. Wspomagająco, w leczeniu niewydolności żył powierzchniowych, pomocne są również preparaty zawierające heparynę (np. żel LiotonÒ1000). Dzięki przeciwzakrzepowemu działaniu wspomagają mikrokrążenie tym samym łagodząc nieprzyjemne symptomy choroby jak obrzęki, uczucie ciężkości i zmęczenia nóg.

Leave a Reply