Budowa, właściwości i źródła kolagenu

Kosmetyki

Kolagen to białko zwierzęce stanowiące składnik skóry, chrząstek, ścięgien i kości. Za sprawą swoich właściwości jest on coraz częściej stosowany w produktach kosmetycznych i gabinetach medycyny estetycznej, gdzie jest często określany mianem eliksiru młodości. Sprawdźmy na ile jest to słuszne stwierdzenie.

Kolagen – budowa i właściwości

Charakterystyczną cechą kolagenu jest ułożenie budujących go łańcuchów białkowych w podwójną spiralę (tzw. superhelisę). Związkiem stabilizującym tę strukturę jest woda, która także determinuje aktywność biologiczną białka.

W organizmie można wyróżnić 8 głównych grup białek kolagenowych, różniących się miejscem występowania i pełnioną rolą:

  • typ I – stanowi 90% wszystkich białek kolagenowych organizmu, jego miejscem występowania są kości, ścięgna, więzadła, skóra i rogówka oka
  • typ II – występuje w chrząstkach stawów
  • typ III – wchodzi w skład ściany macicy i jelit
  • typy V i XI – występuje w skórze, kościach i łożysku
  • typy XXIV i XXVII – budują rogówkę oka i występują w chrząstkach

Głównym zadaniem białek kolagenowych jest utrzymywanie sprężystej struktury tkanek. Są one odpowiedzialne m.in. za utrzymanie elastyczności i gładkości skóry. W organizmie młodej osoby kolagen jest wytwarzany automatycznie i podlega ciągłej wymianie. Niestety z wiekiem organizm traci zdolność do produkcji kolagenu, co przejawia się utratą sprężystości skóry i pojawieniem się oznak jej starzenia. Zjawisko to można zaobserwować już ok. 26. roku życia, a dodatkowo jest ono pogłębiane czynnikami zewnętrznymi, tj. stres czy przebyte choroby.

 Czy kolagen może zatrzymać starzenie się skóry?

Starzenie się skóry, objawiające się zmarszczkami czy utratą jej elastyczności jest procesem w pełni naturalnym i nieodwracalnym. Jednak u różnych osób zachodzi on z inną intensywnością, co jest zależne od wielu czynników, m.in. uwarunkowań genetycznych czy prowadzonego stylu życia. Niezależnie od tego można jednak opóźnić bądź zniwelować procesy starzenia się skóry poprzez dostarczanie jej dodatkowych ilości kolagenu.

 Gdzie szukać kolagenu?

Źródłami kolagenu są produkty spożywcze, tj. galaretki, podroby czy wywary z kości kulinarnych. Jednak ze względu na niską zawartość tego białka w pożywieniu oraz jego trudną przyswajalność codzienna dieta nie pozwala na całkowite uzupełnienie niedoborów tego białka. Bardziej skutecznym sposobem na uzupełnienie jego zawartości w organizmie jest suplementacja kolagenem w płynie lub tabletkach.

Włókna kolagenowe wchodzą także w skład wielu kosmetyków, tj. kremy, maseczki czy balsamy do ciała. Coraz bardziej popularne stają się także roztwory czystego kolagenu pozyskiwane np. ze skóry ryb. Produkty tego typu wyróżniają się znacznie silniejszym działaniem, a ich regularne stosowanie skutecznie poprawia elastyczność i sprężystość skóry oraz opóźnia pojawienie się nowych oznak jej starzenia.

Leave a Reply