Jakie są objawy i jak postępować, gdy pojawi się alergia pokarmowa?

Zdrowie

Zauważyłaś u swojego dziecka objawy alergii i boisz się, że będzie ona się dalej rozwijać? Zastanawiasz się, jak postępować w takim przypadku i na co szczególne należy zwrócić uwagę? Jeśli tak, to ten artykuł jest własne dla Ciebie. Alergia pokarmowa u dziecka najczęściej zostaje zdiagnozowana już w pierwszych tygodniach jego życia. Choć przyjmuje się, że karmienie piersią może ograniczyć ryzyko rozwoju alergii, to jednak ich całkowicie nie wyklucza.

Objawy alergii pokarmowej u maluszka

Pierwszym symptomem świadczącym o tym, że mamy do czynienia z alergią najczęściej jest wysypka, która pojawia się na twarzy, w zgięciach łokci oraz pod kolanami. Następne może zmienić się wygląd zmian skórnych – staja się one szorstkie i swędzące. Bardzo często organizm maluszka wysyła sygnały o alergii także ze strony układu pokarmowego. Pojawia się biegunka, w której można zauważyć śluz. Te wszystkie objawy należy zgłosić swojemu lekarzowi.

Gdy problem jest zaawansowany, to mogą dojść kolejne symptomy, jak ulewana, wymioty, kolka i problemy z oddychaniem. Szczególne te ostatnie wymagają konsultacji z lekarzem. Najczęściej maluszek zaczyna cierpieć na uciążliwy katar i zatkany nos. Powoduje to ogólne rozdrażnienie u dziecka oraz problemy ze spaniem. Należy wtedy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, który doradzi np. dietę eliminacyjną, która pozwoli ustalić, jaki rodzaj pokarmu szkodzi dziecku.

Warto pamiętać o tym, że alergia jest często dziedziczona. Jeśli mama lub tata są alergikami, to występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ich potomstwo też będzie ja mieć. Częstym zjawiskiem występującym u dzieci cierpiących na alergię jest tzw. „marsz alergiczny”, czyli pojawienie się kolejnych objawów alergii w miarę rozwoju dziecka.

Leave a Reply