Biegunka u niemowlaka: objawy, leczenie, odwodnienie

Zdrowie

Rzadka kupka u niemowlaka wcale nie musi oznaczać choroby. Zmaga się z nią chyba każdy rodzic. Jak zatem odróżnić ją od biegunki? Czy rozwolnienie u niemowląt może być niebezpieczne?

Kiedy możemy mówić o biegunce u niemowlaka?

Biegunka jest jedną z przypadłości okresu niemowlęcego. Zła wiadomość jest taka, że prawdopodobieństwo jej uniknięcia jest minimalne. Potraktujmy ją jednak jako zło konieczne – jej zadaniem jest bowiem wypłukanie i pozbycie się z jelit toksyn. Inaczej wygląda biegunka u niemowlaka karmionego piersią, a inaczej u tego, które pije sztuczne mleko. W pierwszym przypadku mamy z nią do czynienia, gdy maluch oddaje luźne, wodniste stolce częściej niż zwykle (czasem z domieszką śluzu), a przy tym płacze, wyraźnie źle się czuje i ma podwyższoną temperaturę. W drugim przypadku z kolei, możemy się niepokoić, jeśli dziecko w ciągu 12 godzin odda kilka, kilkanaście półpłynnych stolców.

Leczenie biegunki

Jak leczyć biegunkę? Przede wszystkim nie możemy dopuścić do tego, aby maluch się odwodnił. Musi on uzupełnić ilość płynów, jakie traci, wydalając duże ilości wodnistych stolców. Jeżeli karmimy piersią, należy go jak najczęściej do niej przystawiać. Kiedyś na biegunkę u dzieci zalecano kilkugodzinną głodówkę, teraz jednak pediatrzy wychodzą z założenia, że nie ma takiej potrzeby, bo białko zawarte w mleku wspiera regenerację uszkodzonej błony śluzowej jelit. Jeśli z kolei dziecko pije sztuczne mleko, podajmy mu przegotowaną, schłodzoną wodę – często, ale w małych ilościach. Skutecznym sposobem leczenia biegunki jest też zupa z marchwi. 50 dag obranej marchwi trzeba gotować przez 1,5 godziny w litrze wody z niepełną łyżeczką soli, potem zmiksować i podawać dziecku w niewielkich porcjach. Można nią jednak karmić wyłącznie te dzieci, które są na etapie rozszerzania diety.

Przy biegunce warto też podawać maluszkowi preparat probiotyczny oraz specjalne – dostępne w aptece – płyny zawierające glukozę i elektrolity. Skutki niedoboru elektrolitów w organizmie mogą być bowiem bardzo poważne – zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Pamiętajmy też, aby w przypadku pojawienia się biegunki u niemowlaka, zasięgnąć konsultacji lekarskiej. Nieco starsze dzieci możemy spróbować leczyć domowymi sposobami, ale nawadnianie niemowlaka w wieku poniżej 6. miesiąca zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Pamiętajmy również, że gdy w kupie pojawi się także krew, wizyta u lekarza będzie konieczna.

Leave a Reply