Zapalenie jelit – schorzenie, które trzeba leczyć

Zdrowie

Jednym z bardziej uciążliwych schorzeń jelit jest ich zapalenie. Może mieć ono różne przyczyny.

Przyczyny zapalenia jelit

Różne są podłoża zapalenia jelit. Przyczynia się do nich na przykład nieprawidłowa mikroflora bakteryjna, dlatego schorzenie może mieć związek z zażywanymi lekami, na przykład antybiotykami. Jedną z postaci zapalenia jelit jest celiakia, która wynika z nietolerancji glutenu przez organizm. Pierwotne podłoże celiakii ma zazwyczaj charakter genetyczny. Do zapalenia jelit przyczynia się też stres, niszczejąca śluzówka. Choroba może mieć także podłoże bakteryjne (gdy dochodzi do zakażenia bakteriami jadu kiełbasianego, albo gronkowca) lub wirusowe. Na stany zapalne jelit wpływa też nieprawidłowa, obciążająca układ pokarmowy dieta.

Objawy

Zapalenie jelit ma różne objawy, najbardziej charakterystycznym z nich jest biegunka, która nasilona jest do tego stopnia, że poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie. Może powodować także niebezpieczne odwodnienia organizmu. Często pojawia się też ból, szczególnie po posiłkach. Jeśli występuje ból po lewej stronie brzucha to może być zapalenie uchyłków jelita grubego, wtedy konieczna jest niezwłoczna wizyta u lekarza. Wśród innych objawów, wskazujących na zapalenie jelit wskazuje się gorączkę, wymioty, dreszcze, osłabienie. Zaburzone jest wchłanianie składników pokarmowych. Zapalenia jelit nie wolno ignorować, ponieważ nieleczone prowadzi między innymi do perforacji jelit, owrzodzeń i innych komplikacji.

Jak leczyć

Zapalenia jelit trzeba leczyć jak najszybciej. Oczywiście kuracja uzależniona będzie od przyczyny choroby. Najpopularniejszą metodą leczenia zakażeń wirusowych i bakteryjnych jest nawadnianie chorego roztworem, który zawiera potas, sód, glukozę – ten ostatni element jest niezbędny do wchłaniania sodu i potasu. Z kolei w celiakii konieczne jest po protu odstawienie produktów zawierających gluten. Niezależnie od powodu schorzenia warto zastosować preparat probiotyczny, taki jak na przykład Lactoral IBD. Przywraca on równowagę mikroflory jelitowej i usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Więcej szczegółów na temat preparatu dostępnych jest na stronie lactoral.pl.

Leave a Reply